Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

بازاریابی رستوران + 10 ایده برای بهبود (آپدیت شد)

بازاریابی رستوران

فهرست مطالب

بازاریابی رستوران به مجموعه فرایندهای تبلیغاتی جهت جذب مشتری و افزایش فروش رستوران گفته می شود. یکی از عوامل اساسی برای موفقیت یک رستوران، میزان فروش و سودآوری آن است. در حال حاضر، صاحبان رستوران‌ها برای تبلیغ کردن کسب و کار خود از روش‌های سنتی دهان به دهان استفاده نمی‌کنند، بلکه از روش‌های جدید بازاریابی جهت افزایش فروش مجموعه خود استفاده می‌کنند. اکثر رستوران‌ها از سیستم یکپارچه مدیریت از جمله نرم افزار رستوران، پیامک، باشگاه مشتریان، نظرسنجی و دیگر ابزارهای مشابه به منظور تسهیل فرایند بازاریابی، افزایش فروش (درآمد) و جذب مشتریان جدید استفاده می کنند. در این فرایند می توان از روش‌های مختلف تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت ها، ارسال ایمیل‌ ها و پیامک‌ها به مشتریان استفاده نمود. در ادامه با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با عوامل تاثیرگذار در فروش رستوران و جذب مشتریان وفادار آشنا نماییم. پس با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

آشنایی با عوامل تاثیرگذار در بازاریابی رستوران

نرم افزار مدیریت رستوران به عنوان یکی از ابزارها و مشاغل رقابتی در جهان شناخته می شود. فاکتورهای متعددی وجود داشته که می تواند به مدیریت یک رستوران جهت متمایز شدن مجموعه کمک نماید. بازاریابی رستوران، یکی از بهترین روش های کاربردی به منظور جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی می باشد. در چند سال اخیر این موضوع، مورد توجه بسیاری از صاحبان کسب و کار قرار گرفته است. اولین گام بعد از افتتاح و راه اندازی رستوران، استفاده از روش های مختلف بازاریابی به منظور جذب مشتری و افزایش فروش می باشد.

برای موفقیت در بازاریابی رستوران، بهتر است بازار هدف و مخاطبان خود را شناسایی کرد. تمام فاکتورهایی که بر کیفیت غذا و خدمات رستوران تاثیر می گذارند، باید مورد توجه مدیریت مجموعه قرار گیرند. استفاده از تصاویر با کیفیت و توصیفات جذاب در مورد منوی رستوران، ارتباط موثر جهت ارتباط با مشتریان از طریق شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و پیامک نمونه هایی از روش های بازاریابی و تبلیغات به شمار می روند. مجموعه این عوامل می تواند موفقیت یک کسب و کار را تضمین نموده و باعث ارتقای خدمات مجموعه مورد نظر شوند.

 به طور کلی، عواملی که می توانند بر افزایش فروش رستوران و کسب رضایت مشتریان تاثیر بگذارند، عبارتند از:

 • تنوع منوی رستوران
 • کیفیت غذا
 • خدمات عالی مجموعه
 • تبلیغات موثر در رسانه های اجتماعی
 • ارتباط موثر با مشتریان
 • قیمت مناسب
 • و…

ایده برای فروش بیشتر فست فود

نقش مهم سایت و رسانه های اجتماعی در بازاریابی رستوران

در دنیای امروز، صاحبان رستوران‌ها می‌توانند از طریق سایت و رسانه‌های اجتماعی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. نقش بازاریابی رستوران جهت موفقیت یک کسب و کار را نمی توان به هیچ عنوان انکار نمود. در این راستا، سایت ها و رسانه های اجتماعی می توانند به عنوان بهترین روش تبلیغات جهت موفقیت یک کسب و کار مطرح شوند. از جمله مهمترین نقش سایت ها و رسانه‌های اجتماعی در افزایش فروش یک رستوران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. جذب مشتریان جدید: با تولید محتوا در سایت ها و رسانه‌های اجتماعی می توان اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با رستوران، منوی غذایی، تخفیف‌ها و پیشنهادهای ویژه به مشتریان با هدف جذب آنها ارائه داد.
 2. ارتباط موثر با مشتریان: با استفاده از سایت ها و رسانه‌های اجتماعی، رستوران‌ها می‌توانند به بهترین شکل ممکن با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. صاحبان رستوران ها می توانند با ارسال پیام‌ ها و اطلاعیه‌ ها درباره نوع غذا، تخفیفات و پیشنهادهای ویژه، مشتریان بیشتری را جذب نمایند.
 3. افزایش شناخت برند: با استفاده از سایت ها و رسانه‌های اجتماعی، صاحبان رستوران‌ها می‌توانند برند خود را به مشتریان و افراد جدید معرفی نمایند. با انتشار تصاویر و ویدئوهای جذاب و متنوع در رسانه های اجتماعی، برند مورد نظر بیشتر به چشم مخاطب می آید.

اقدامات مهمی که باید در رابطه با افزایش فروش رستوران انجام داد:

با استفاده از روش‌های جدید و نوآورانه تبلیغات در فضای مجازی، می‌توانید به رقابت با رستوران‌های دیگر پرداخته و برند خود را به مخاطبان جدیدتان معرفی نمایید.

به همین خاطر، استفاده از سایت ها و رسانه‌های اجتماعی در بازاریابی رستوران از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است.

ایده های جالب برای جذب مشتری در بازاریابی رستوران

از آنجا که رقابت شدیدی بین رستوران ها وجود دارد، باید تمام تلاش خود را جهت ارائه خدمات بهتر به مشتریان با هدف جذب آنها متمرکز نمود. از جمله مهمترین ایده هایی که در بازاریابی رستوران جهت جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی مطرح می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • طراحی و تولید منوی رستورانی (تصویری و ویدئویی)

طراحی و تولید منوی رستورانی به صورت ویدئویی و تصویری می‌تواند به جذب مشتریان کمک نماید. در این روش از طریق نمایش دادن تصاویر یا کلیپ غذاها در فضای مجازی می توانید مشتریان را به مراجعه به رستوران تان دعوت نمایید. با تولید محتوای متنی، تصویری یا ویدیویی در رابطه با منوی رستوران خود میتوانید شانس جذب مشتریان جدید را به رستوران خود افزایش خواهید داد.

مشاهده مطلب  راهکارهای محاسبه سود رستوران و قیمت تمام شده

بهترین تبلیغ رستوران

 •  استفاده از اپلیکیشن های غذایی برای بازاریابی رستوران

استفاده از اپلیکیشن و برنامه های غذایی از جمله مهمترین ایده های جالبی است که در بازاریابی رستوران مطرح می شود. با طراحی این اپلیکیشن‌ها می توان امکان استفاده از خدمات و منوی غذایی رستوران را برای کاربران در کمترین زمان ممکن فراهم نمود. امکان رزرو میز، پیگیری سفارش ها به صورت آنلاین و ارتباط بهتر و موثرتر با مشتریان از جمله مهمترین مزایای استفاده از برنامه های غذایی برای تبلیغات یک رستوران به شمار می روند.

 •  استفاده از ابزار بازاریابی گوگل

استفاده از ابزار بازاریابی گوگل می‌تواند جهت جذب مشتریان یک رستوران بسیار موثر باشد. برخی از این ابزارها عبارتند از:

 • Google My Business: این ابزار به شما اجازه می‌دهد تا اطلاعات رستوران خود را در گوگل ثبت کنید. این باعث می‌شود که مشتریان به راحتی رستوران شما را در فضای مجازی پیدا کرده و اطلاعات دقیق‌تری درباره آن کسب نمایند.
 • Google Ads: با استفاده از این ابزار در موتور جستجوی گوگل، می توانید کسب و کار خود را تبلیغ کنید. این امر، باعث می‌شود تا مشتریان بیشتری با رستوران شما آشنا شده و از فرصت بهتری برای جذب مشتریان جدید بهره مند شوید.
 • Google Maps: با ثبت رستوران خود در Google Maps، مشتریان به راحتی می‌توانند محل رستوران شما را پیدا کنند. این ابزار جهت معرفی رستوران شما به مشتریان جدید می تواند بسیار مفید واقع شود.
 • Google Analytics: با استفاده از ابزار Google Analytics، می‌توانید به راحتی فعالیت‌های بازدیدکنندگان را در سایت خود پیگیری نمایید. استفاده از این ابزار به شناسایی بهتر مشتریان شما کمک کرده و از سوی دیگر باعث می شود تا بتوانید در رابطه با سبک و سلیقه‌ی آن‌ها اطلاعات کسب نمایید.
 • ارائه کوپن ها و تخفیفات ویژه

یکی از بهترین روش ها جهت جذب مشتریان جدید و ایجاد حس وفاداری در مشتریان قبلی، در نظر گرفتن کوپن ها و تخفیفات ویژه از سوی مدیریت رستوران می باشد. با ارائه تخفیفات و کوپن‌های ویژه به مشتریان می‌توانید از رقبای خود پیشی گرفته و در این صنعت، رقابتی تر عمل نمایید.

 • طراحی داخلی رستوران به سبک خاص

یکی از مهمترین عواملی که می تواند در بازاریابی و تبلیغات رستوران تاثیر بگذارد، طراحی داخلی رستوران به سبک خاص می باشد. شما می توانید با استفاده از نورپردازی های ویژه، رنگ های جذاب و عناصر طبیعی، محیط رستوران خود را به نحوی دیزاین نمایید که مورد توجه مشتریان قرار گیرد.

 • توجه به سئو سایت رستوران

یکی از مهمترین کارهایی که در رابطه با بازاریابی رستوران خود باید انجام دهید، طراحی یک وب سایت مخصوص می باشد. با استفاده از کلمات کلیدی مناسب و توجه به اصول سئو سایت می‌توانید شانس خود را جهت دیده شدن سایت تان در جستجوی گوگل افزایش دهید. با بکار بردن کلمات کلیدی مناسب در محتوا، کاربران بیشتری را جهت بازدید از سایت رستوران خود سوق خواهد داد.

آشنایی با اصول بازاریابی جهت افزایش فروش رستوران

 •  تبلیغات رایگان

رستوران‌ها از طریق فضای مجازی می‌توانند به بهترین شکل ممکن تبلیغات خود را به صورت رایگان انجام دهند. با انتشار تصاویر و ویدئوهای جذاب و متنوع و تبلیغات رایگان در فضاهای مجازی، مشتریان بیشتری به رستوران تان جذب می شوند.

 • ارائه منوی خاص و منحصر به فرد

منوی رستوران خود را به شیوه ای طراحی کنید که پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد. جامع و کامل بودن لیست فهرست غذایی می تواند در جذب هر چه بیشتر مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی کمک نماید. حتما در این فرایند از کمک سرآشپزهای ماهر و حرفه ای در تدوین برنامه منوی رستوران خود استفاده نمایید.

 • برگزاری رویدادهای خاص

از جمله بهترین راهکارهایی که می تواند در بازاریابی رستوران موفق عمل نماید، برگزاری رویدادهای خاص و ویژه برای مشتریان می باشد. برگزاری رویدادهای خاص از جمله مسابقات، کنسرت ‌ها، نمایشگاه‌ ها و یا جشن‌های مختلف، می‌تواند باعث جذب مشتریان جدید به رستوران تان شود. جهت برگزاری این رویدادها می توانید با دیگر برندها و افراد فعال در این زمینه همکاری نمایید.

 • ارائه خدمات مشتری محور

برای تبدیل شدن به یک کسب و کار موفق در این بازار رقابتی، باید خدمات خود را به نحوی ارائه دهید که بر پایه کسب رضایت و آسایش مشتری باشد. همواره سعی نمایید به نظرات و انتقادات مشتریان گوش داده و جهت رفع زودهنگام مشکلات برنامه ریزی نمایید. جهت تبدیل شدن به یک کسب و کار موفق در این صنعت، باید احترام به مشتریان و در نظر گرفتن نیازهای آنها را در مقایسه با سایر اهداف خود در اولویت قرار دهید.

مشاهده مطلب  چگونگی افزایش درآمد رستوران با داده ها ؟

ایده برای افتتاحیه رستوران

بازاریابی رستوران به هنگام افتتاحیه از جمله مهمترین دغدغه های صاحبان کسب و کار به شمار می رود. مهمترین نکته ای که در این رابطه باید مدنظر داشت، انتخاب استراتژی مناسب برای افتتاحیه رستوران می باشد. قبل از هر چیز باید ببینید که مشتریان شما در چه رده گروه سنی قرار دارند تا بتوانید تمهیدات لازم را با توجه به شرایط در نظر بگیرید. از همان ابتدای کار با در نظر گرفتن یک سری استراتژی های خاص می توان مشتریان جدید را به مشتریان دائمی و همیشگی تبدیل نمود. از جمله مهمترین ایده هایی که در رابطه با افتتاحیه رستوران مطرح می شوند، عبارتند از:

 • دعوت کردن از افراد مشهور نظیر: اینفلوئنسرها، هنرمندان، ورزشکاران، بازیگران و…
 • برگزار کردن چالش های غذایی برای مشتریان جدید
 • راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی همراه با هشتگ در فضای مجازی
 • در نظر گرفتن جوایز ارزنده و خاص و اهدای آنها به مشتریان در روز افتتاحیه رستوران
 • تجلیل از هنرمندان پیشکسوت در روز افتتاحیه رستوران
 • ارائه وای فای رایگان به مشتریان
 • درخواست از هنرمندان محلی جهت حضور در روز افتتاحیه
 • اجرای موسیقی زنده
 • ارائه منوی غذایی خاص در روز افتتاحیه به مشتریان
 • اجرای دکوراسیون خاص و ویژه در روز افتتاحیه (استفاده از بنر، استفاده از بادکنک های رنگی و…)
 • برگزاری افتتاحیه رستوران در مناسبت های خاص (نوروز، ولنتاین، شب یلدا و…)
 • استفاده از تبلیغات پیامکی جهت ارسال دعوتنامه افتتاحیه رستوران به مشتریان
 • برگزاری مسابقات و انجام قرعه کشی های مختلف
 • و…

ایده های جالب برای جذب مشتری در رستوران

روزهای افزایش فروش رستوران

در فرایند بازاریابی باید به یک سری نکاتی که باعث افزایش فروش رستوران تان می شوند، توجه نمایید. به عنوان مثال، برخی از روزهای خاص در سال وجود داشته که به نام روزهای افزایش فروش رستوران معروف هستند. شما می توانید یک سری روزهای تقویمی را به عنوان روزهای تخفیف در نظر بگیرید. روز ولنتاین، روز تولد، روز مادر، روز پدر و… از جمله مهمترین مناسبت هایی هستند که می توانید با در نظر گرفتن یک سری تمهیدات خاص در این روزها، مشتریان جدیدی را به رستوران خود دعوت نمایید. مسلما با در نظر گرفتن یک سری تخفیفات و پیشنهادات ویژه در این روزهای خاص می توانید باعث جذب هر بیشتر مشتریان و افزایش فروش خود شوید.

بازاریابی، مجموعه فرایندها و روش هایی است که از طریق آنها می توان فروش یک کسب و کار را حتی در روزهای کم درآمد افزایش داد. راهکارهایی در این رابطه وجود داشته که می توانید با تکیه بر آنها و برنامه ریزی استراتژی مناسب، فروش رستوران خود را افزایش دهید. از جمله این راهکارها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تهیه منوهای منحصر به فرد و جدید برای روزهای خاص
 • ارائه تخفیفات ویژه و کوپن های تشویقی
 • برگزاری مسابقات و تدارک بازی های جذاب برای بچه ها
 • اجرای برنامه های موسیقی زنده
 • تزئین محیط رستوران با وسایل خاص و ویژه
 • تبلیغات گسترده در فضای مجازی
 • و…

ماپرا؛ اولین و معتبرترین نرم افزار مدیریت رستوران در کشور

ماپرا، یکی از جامع ترین برنامه مدیریت رستوران و سفارشات آنلاین غذا می باشد که توسط شرکت دانش بنیان ماپرا طراحی شده است. از این نرم افزار می توان به عنوان یکی از بهترین راهکارها جهت افزایش فروش رستوران و جذب مشتریان جدید استفاده نمود. این نرم افزار با بهره گیری از تکنولوژی های نوین، کلیه فرآیندهای یک رستوران اعم از پذیرش، سفارش گیری، حسابداری، انبارداری، تحویل سفارشات و… را به صورت یکپارچه مدیریت می کند. این نرم افزار به صاحبان رستوران‌ ها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن، کیفیت خدمات خود را بهبود بخشیده و به افزایش فروش برسند. با توجه به ویژگی‌های این نرم افزار، می‌توانید به بهترین شکل ممکن کیفیت خدمات خود را بهبود بخشید و به رشد و توسعه کسب و کار خود بپردازید. از جمله مهمترین ویژگی های نرم افزار ماپرا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. امکان مدیریت سفارشات آنلاین و حضوری
 2. ساماندهی فرآیندهای پذیرش و سفارش گیری
 3. تسریع در ارائه سفارشات به مشتریان
 4. کاهش زمان انتظار مشتریان
 5. گزارش گیری آنی از وضعیت فروش و موجودی انبار
 6. جلوگیری از اشتباهات کارکنان در ثبت سفارشات
 7. ارتباط بین بخش های مختلف رستوران
 8. افزایش سرعت عمل و بهره وری نیروی انسانی

با توجه به ویژگی ها و قابلیت های فوق الذکر، نرم افزار ماپرا می تواند به افزایش فروش رستوران ها و سودآوری آنها کمک شایان توجهی نماید.

4.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا برای خرید نرم افزار رستوران و کافی شاپ از ما مشاوره بگیرید

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید