Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

0 تا 100 اصول دکوراسیون رستوران

دکوراسیون رستوران

فهرست مطالب

دکوراسیون رستوران می‌تواند به عنوان یکی از عوامل موثر در جذب مشتریان به شمار رود. توجه به نکاتی از جمله نوع فعالیت، رنگ، تم، طراحی محل قرارگیری میزها و تزئینات داخلی می‌تواند نقش مهمی در دکوراسیون رستوران داشته باشد. همانطور که می‌دانید، دکوراسیون محیط یک کسب و کار هزینه‌های زیادی در بر دارد. دکوراسیون محیط می‌تواند نقش مهمی در جذب مشتریان و موفقیت یک کسب و کار ایفا کند. برای دکوراسیون داخلی یک رستوران، تزئین سالن نشیمن و لابی متناسب با سلیقه مشتریان از جمله مهمترین عوامل کلیدی در این زمینه به شمار می‌روند. اجرای بهترین دکوراسیون منطبق با فرهنگ حاکم بر محیط نشانه‌ای از مدیریت دقیق و حرفه‌ای یک کسب و کار است. این عامل مهم می‌تواند موجب جذب و رضایت مشتریان شود.

اصول دکوراسیون رستوران

چرا دکوراسیون رستوران مهم است؟

دکوراسیون رستوران از جمله عوامل موثر در موفقیت و برندسازی کسب و کار به شمار می‌رود. زیرا دکوراسیون، اولین تصویری است که مشتریان بعد از ورود به رستوران به چشم می‌بینند. به همین خاطر باید در طراحی داخلی رستوران، این مورد مهم را مورد توجه قرار داد. بسیاری از مشتریان، انتظارات خود از خدمات رستوران را بر اساس دکوراسیون محیط تعیین می‌کنند. طراحی خلاقانه در محیط می‌تواند مشتریان را به سمت صرف وقت بیشتر در رستوران سوق دهد. تحقیقات به عمل آمده در این رابطه نشان می‌دهد که استفاده از صندلی‌های راحت، موسیقی مناسب، نورپردازی، انتخاب تم از جمله مهمترین عوامل در استراتژی بازاریابی رستوران به شمار می‌روند. برخورداری از هنر خلاقیت در طراحی داخلی همراه با شناخت اصولی از بازاریابی رستوران، مهمترین کلید موفقیت در این کسب و کار می باشد.

تم اصلی رستوران

به عناصر کلیدی به کار رفته در رستوران، تم گفته می شود. از جمله مهمترین عناصری که در تم اصلی رستوران باید مدنظر قرار گیرند، عبارتند از:

 • سبک معماری و دکوراسیون محیط (سنتی، مدرن، مینیمال، کوچک و …)
 • انتخاب رنگ‌هایی که بیانگر تم رستوران هستند.
 • چیدمان صندلی و مبلمان (طراحی محیط متناسب با تم)
 • انتخاب نوع موسیقی (موسیقی محلی برای رستوران های ایرانی و…)
 • انتخاب غذا و نوشیدنی (غذاها و نوشیدنی‌های منطبق با تم)
 • لباس کارکنان (انتخاب لباس‌هایی که هویت اصلی رستوران را به مشتری نشان می دهند.)

به کارگیری تم منحصر به ‌فرد در دکوراسیون رستوران، هویت خاصی به محیط می‌بخشد. این عامل در اولین نگاه باعث جذب هر چه بیشتر مشتریان می‌شود. جالب است بدانید که مشتریان در همان لحظه اول بر اساس تم تصمیم می‌گیرند وارد محیط رستوران شوند یا خیر.

 

طراحی فضاهای عمومی و خصوصی در دکوراسیون سالن غذاخوری

از جمله نکات مهم در طراحی دکوراسیون رستوران، طراحی فضاهای عمومی و خصوصی می‌باشد. فضای عمومی یک رستوران شامل لابی و سالن غذاخوری است که باید دلنشین و جذاب طراحی شود. برای طراحی فضای خصوصی رستوران که دارای محیطی مجزا برای مشتریان است، می‌توان از جداکننده های بصری استفاده نمود. در نظر گرفتن میز و صندلی های عمومی و تک نفره و جایگاه ویژه برای مهمانان خاص با امکانات بیشتر از جمله نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرند. با رعایت تمام این نکات می‌توان دکوراسیونی منطبق با سلیقه و نیاز مشتریان در محیط ایجاد نمود.

 

رنگ اصلی بکار رفته در دکوراسیون رستوران

انتخاب رنگ مناسب برای طراحی داخلی یک رستوران اهمیت زیادی دارد. جالب است بدانید که رنگ‌ها می‌توانند بر اشتها و میل به غذا خوردن بیشتر در مشتری تاثیر بگذارند. رنگ قرمز را به عنوان رنگ تحریک کننده اشتها می‌شناسند. این رنگ می تواند حس گرسنگی در مشتری را تشدید کند. به همین خاطر، انتخاب آن می‌تواند برای دکوراسیون رستوران‌ های سنتی انتخاب مناسبی باشد. البته استفاده از ترکیب رنگ های سفید و قرمز در این زمینه بیشتر توصیه می شود. رنگ آبی را به عنوان رنگ کاهش دهنده اشتها می‌شناسند. برای طراحی داخلی محیط تا جایی که امکان دارد از رنگ آبی استفاده نکنید، زیرا می‌تواند تاثیر منفی بر اشتهای مشتری و از سوی دیگر درآمد رستوران داشته باشد.

مشاهده مطلب  شعبه مجازی رستوران و کافه چه معنا و کاربردی دارد؟

ظروف مخصوص پذیرایی

انتخاب ظروف مناسب پذیرایی نقش مهمی در دکوراسیون رستوران ایفا می‌کند. انتخاب درست ظروف پذیرایی می‌تواند به ایجاد جلوه بصری در رستوران کمک کند. ظروف پذیرایی باید با سبک اصلی رستوران هماهنگ باشند. زیرا این مورد می‌تواند بر جذابیت بصری محیط تاثیر زیادی بگذارد. ظروفی که از جنس سرامیک یا فلز باشند، جذابیت بصری بیشتری را برای مشتری ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر، انتخاب ظروف با طرح و رنگ های خاص می‌تواند جذابیت میزها را بیش از پیش افزایش دهد. نکته مهمی که باید مدنظر قرار داد، این است که ظروف بزرگ برای سرو غذاهای اصلی و ظروف کوچک تر برای سرو پیش غذا مناسب می‌باشند. اگر تم اصلی رستوران، سنتی است می‌توان جهت ایجاد جذابیت بیشتر از ظروف سنتی با طرح های خاص استفاده نمود.

اجرای موسیقی زنده

از جمله مهمترین عواملی که می‌تواند جذابیت دکوراسیون رستوران را افزایش دهد، اجرای موسیقی زنده می باشد. انتخاب موسیقی مناسب می‌تواند باعث بهبود تجربه مشتری شود. شما می‌توانید بهترین دکوراسیون را برای محیط انتخاب کنید، اما اگر موسیقی با سلیقه مشتریان همخوانی نداشته باشد، این امر می‌تواند بر تجربه مشتری تاثیر منفی داشته باشد. برای انتخاب موسیقی حتما گروه سنی مشتریان را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، انتخاب موسیقی هیجانی برای مشتریان جوان و موسیقی آرامش بخش برای مشتریان میانسال، گزینه مناسبی است. از سوی دیگر، انتخاب موسیقی مناسب می‌تواند باعث آرامش ذهنی مشتریان شود. این امر می تواند بهترین تجربه را در محیط فوق العاده آرامش بخش رستوران برای مشتریان ایجاد نماید.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

هرچند انتخاب نحوه چیدمان و طراحی داخلی رستوران به انتخاب شماست، اما باید چند نکته مهم در این رابطه را در نظر داشته باشید:

 • هماهنگی دکوراسیون رستوران با تم اصلی

هماهنگی دکوراسیون رستوران با تم اهمیت زیادی دارد. انتخاب تم رستوران به عوامل مختلف از جمله سبک موسیقی، نوع غذاها و نحوه دکوراسیون محیط بستگی دارد. ترکیب هر کدام از این عناصر با تم اصلی رستوران می‌تواند بر جذابیت محیط تاثیر زیادی داشته باشد. برای مثال، اگر منوی رستوران شما شامل غذاهای ایتالیایی است، از رنگ‌های قرمز، سبز و زرد در دکوراسیون محیط استفاده نمایید.

 • چیدمان اصولی مبلمان

توجه به ترتیب قرارگیری مبلمان از جمله نکات مهمی است که در دکوراسیون رستوران باید مدنظر قرار گیرد. برخی اصول مهم در این زمینه عبارتند از:
– ایجاد فضای کافی برای تردد کارکنان و مشتریان
– ایجاد فاصله بین میزهای مشتریان بر اساس استانداردهای بهداشتی
– جداسازی محوطه‌های عمومی و خصوصی رستوران جهت ایجاد راحتی در مشتریان
– قرارگیری اصولی صندلی‌ها از همدیگر با در نظر گرفتن فاصله مناسب
– تناسب مبلمان با سایر عناصر دکور در محیط

 • نورپردازی رستوران

جالب است بدانید که نورپردازی، یکی از مهمترین عواملی است که می‌تواند به تنهایی بر دکوراسیون رستوران تاثیر بگذارد. نورپردازی مناسب یکی از عوامل مهم در دکوراسیون یک رستوران است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. در مبحث نورپردازی توجه کنید که نباید هیچ نقطه تاریکی در قسمت های مختلف رستوران وجود داشته باشد. فضا را با لامپ های رنگی که متناسب با تم اصلی رستوران باشد، تزیین نمایید. به همین منظور، استفاده از نور پروژکتور یا چراغ های ردیفی برای تزئین بخش‌های مختلف رستوران توصیه می‌شود.

 • طراحی ورودی منحصر به فرد و زیبا

طراحی ورودی یک رستوران، بسیار اهمیت دارد. زیرا قسمت ورودی، اولین تصویری است که مشتریان از همان لحظه ورود به رستوران می بینند. طراحی ورودی باید جذاب و دلنشین باشد. از طرفی، طراحی ورودی باید متناسب با نوع خدمات رستوران باشد. طراحی ورودی باید نشان دهنده هویت اصلی رستوران باشد. نکته مهم دیگر این است که نام رستوران باید در قسمت ورودی قابل مشاهده باشد. طراحی ورودی می‌تواند نقش مهمی در جذب مشتریان جدید ایفا نماید.

 • استفاده از آثار هنری منحصر به فرد در دکوراسیون رستوران
مشاهده مطلب  بهترین راهکار طراحی سایت سفارش آنلاین غذا

استفاده از آثار هنری در دکوراسیون رستوران می‌تواند جذابیت بصری زیادی ایجاد نماید. نکته مهم در این رابطه، سازگاری آثار هنری با تم اصلی محیط است. برای مثال اگر سبک رستوران، سنتی است می توانید از طرح ‌ها و آثار کلاسیک در دکوراسیون رستوران استفاده نمایید. همچنین، استفاده از عناصری نظیر آکواریوم یا فواره می تواند حس آرامش بخشی را در محیط ایجاد نماید. تطابق این عناصر با لوگوی رستوران می تواند نقش مهمی در برندسازی کسب و کار ایفا نماید.

سبک های مختلف دکوراسیون رستوران

انتخاب سبک های مختلف دکوراسیون از جمله نکات مهمی است که باید همواره در نظر داشته باشید. هنگام طراحی یک رستوران، تصمیم‌گیری در مورد سبک می‌تواند بسیار دشوار باشد. تعیین مخاطبان هدف، بودجه و نوع غذاها از جمله عواملی هستند که در این رابطه باید مدنظر قرار داد. سوالات مهمی قبل از انتخاب سبک های مختلف دکوراسیون رستوران مطرح می‌شود که باید به آنها پاسخ دهید.

 • گروه سنی و ذائقه مخاطبان چیست؟
 • بودجه‌ای که می‌توان برای طراحی داخلی رستوران اختصاص داد چقدر است؟
 • آیا قصد سرو غذاهای ویژه‌ای را در رستوران خود دارید؟

انتخاب سبک مناسب می‌تواند هویت خاصی به محیط رستوران ببخشد. سبک انتخابی باید با عناصر موجود در رستوران هماهنگ باشد تا بتوان جذابیت زیادی را در محیط ایجاد نمود.

آشنایی با انواع سبک های مختلف دکوراسیون رستوران

سبک طراحی رستوران می‌تواند تاثیر بسزایی در تجربه مشتریان داشته باشد. یکی از مهمترین عواملی که مشتریان بر اساس آن تصمیم می‌گیرند به یک رستوران بروند یا نروند، سبک طراحی محیط است. اگر سبک طراحی با سلیقه مخاطب و نوع خدمات رستوران هماهنگ باشد، موجب ایجاد اعتماد و رضایت در مشتریان می‌شود. علاوه بر این، انتخاب سبک مناسب می‌تواند حس خوشایندی را به مشتری القا کند. انواع مختلفی از سبک ها در طراحی داخلی رستوران وجود دارند که عبارتند از:

سبک کلاسیک

سبک کلاسیک یکی از سبک‌های محبوب در طراحی داخلی رستوران است که می‌تواند باعث الهام ‌بخشی و ایجاد اعتماد در مشتریان شود. از جمله مهمترین ویژگی های این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از مبلمان سنتی
 • استفاده از کاغذ دیواری‌های طرح‌ دار
 • نورپردازی ملایم و گرم
 • سبک مدرن

سبک مدرن

یکی دیگر از سبک‌های محبوب در طراحی داخلی رستوران است که فضایی پویا در محیط ایجاد می‌کند. از جمله مهمترین مولفه های این سبک عبارت است از:

 • استفاده از مبلمان ساده و خطوط منظم با طرح‌های هندسی
 • استفاده از رنگ‌های زنده در تم محیط
 • نورپردازی با استفاده از لامپ های سقفی
 • آینه‌کاری در محیط
 • استفاده از دکوراسیون‌ هندسی و انتزاعی

سبک مینیمال

سبک مینیمال، یکی دیگر از سبک هایی است که می‌توان در دکوراسیون رستوران بکار برد. این نوع سبک دارای ویژگی های زیر است:

 • استفاده از مبلمان با طرح ساده و تزیینات بسیار محدود در محیط
 • استفاده از رنگ های خنثی در محیط
 • استفاده از طرح ‌های ساده بدون نقش و تزیینات اضافی در محیط
 • نورپردازی غیر مستقیم و یکنواخت
 • بهره‌گیری از مواد طبیعی مانند چوب و سنگ برای ایجاد اصالت در محیط

نتیجه گیری

دکوراسیون رستوران، نقش مهمی در جذب مشتریان ایفا می‌کند. از سوی دیگر، طراحی اصولی از جمله مهمترین فاکتورها در استراتژی بازاریابی رستوران به شمار می‌رود. در این رابطه بهتر است که با نحوه اصولی چیدمان در محیط آشنا باشید. زیرا اجرای سبک های مختلف دکوراسیون به صورت اصولی در محیط می‌تواند نقش مهمی در موفقیت یک کسب و کار و جذب مشتریان جدید ایفا نماید. در این مقاله سعی نمودیم تا شما عزیزان را با نکات مهم در طراحی داخلی رستوران آشنا نماییم. امیدواریم که با تاکید بر نکات اصلی توانسته باشیم نکات ارزشمندی را به شما عزیزان منتقل نماییم.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا برای خرید نرم افزار رستوران و کافی شاپ از ما مشاوره بگیرید

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید