Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

5 شاخص کلیدی استخدام پرسنل رستوران که مدیران باید بدانند!

استخدام پرسنل رستوران

فهرست مطالب

پرسنل دررستوران، کافی شاپ، فست فود و مجموعه های صنعت غذا، نقش قلب در کالبد را دارند. درواقع بدون وجود پرسنل، رستوران معنایی نخواهد داشت. آنها هستند که تمام کارهای آماده سازی تا سروغذا در رستوران را انجام می دهند. بنابراین، لازم است مدیر رستوران یا کافه نکاتی را برای استخدام پرسنل رستوران و یا کافی شاپ خود درنظر داشته باشد. درنظرگرفتن این نکات می تواند تاثیر به سزایی در موفقیت رستوران و پیشرفت روزافزون آن داشته باشد. درادامه مطلب برخی از این نکات مهم دراستخدام پرسنل رستوران را بیان خواهیم کرد.با ماپرا همراه باشید.

شاخص های کلیدی استخدام پرسنل رستوران

درهر کسب وکاری، افرادی که کارهای مهمی برعهده دارند درمرکزتوجه هستند. پرسنل رستوران هم از این قاعده مستثنی نمی باشند. رستوران داری یکی از جذاب ترین و البته سخت ترین مشاغل دنیا است. اما برای داشتن یک رستوران موفق و جذاب، پیمودن مسیری دشوار لازم است. مدیران رستوران های موفقی که میخواهند برند خود را مطرح نمایند، باید با تیمی مناسب و یادگیرنده وارد عرصه شوند. گاهی لازم نیست، تیمی که استخدام می کنید حرفه ای به معنای داشتن سابقه کار یا تجربه قبلی باشد. اگر خودتان یا فردی امکان آموزش به پرسنل جدید را دارید، بهترین گزینه استخدام افراد یادگیرنده است. در بخش بعدی به چند نکته کلیدی برای استخدام موفق پرسنل اشاره می کنیم.

قوانین پرسنل رستوران شامل مجموعه‌ای از قوانین، مقررات و سیاست‌هایی است که برای مدیریت و راهبری کارکنان رستوران تعیین می‌شود. این قوانین ممکن است شامل مواردی مانند ساعات کاری، حقوق و مزایا، استانداردهای بهداشت و ایمنی، روش‌های ارتباطی، رویه‌های اخلاقی و رفتار حرفه‌ای، پوشش و ظاهر شخصی، مسئولیت‌ها و وظایف کاری، مراحل استخدام و ترفیع، قوانین مربوط به تعطیلات و مرخصی، و سایر موارد مرتبط با مدیریت کارکنان می‌باشد. این قوانین و مقررات به منظور حفظ نظم، بهبود عملکرد و ایجاد محیط کاری سالم و حرفه‌ای در رستوران تدوین و اجرا می‌شوند.

پرسنل رستوران چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

  1. دارای روحیه کارگروهی باشند

رستوران یکی از مشاغلی است که انجام کارگروهی درآن یکی از مولفه های مهم به شمار می رود. افرادی که در رستوران مشغول به کارهستند، باید دارای روحیات انعطاف پذیرباشند و توانایی های لازم برای انجام کارهای گروهی را داشته باشند. زیرا غذا مانند یک اثرهنری می باشد که طی آماده سازی آن، هریک از پرسنل دارای نقش خاصی در هنرنمایی هستند و این اثرهنری را به کمک یکدیگر تکمیل می کنند. درصورت ناسازگاری یا ناهماهنگی هریک از کارکنان، قطعا مشتری از غذای ارائه شده رضایت نخواهد داشت. به عبارت دیگر، در این اثر هنری صرفا سرآشپز رستوران یا کافی شاپ نقش ندارد، بلکه حتی رفتار مهماندار و نحوه صحبت او و چیدمان کلماتی که انتخاب می کند، نیز در جذابیت این اثر هنری و تجربه مشتری تاثیرگذار است.

  1. تعلق خاطرداشته باشند و یادگیرنده باشند

کارکنان یک رستوران باید مانند اعضای یک خانواده باشند و به رستوران تعلق خاطرداشته باشند. به این معنا که پیشرفت رستوران برای آنها رضایتبخش باشد و تمام تلاش خود را برای ترقی رستوران انجام دهند. دراین صورت می توان اطمینان داشت که رستوران موفقی خواهید داشت. برای افزایش تعلق خاطر کارکنان، میتوانید از راهکارهای متنوع همچون تشویق براساس شاخص های کلیدی عملکرد استفاده نمایید. همچنین، اهداف رستوران و کافی شاپ و مزایا و برتری های خود را برای کارکنان به طور واضح تشریح نمایید.

یادگیرنده بودن یکی از مزایای پرسنل خوب است که برای هر رستوران و کافی شاپی ضروری است. شاخصی که می بایست مورد توجه مدیریت رستوران باشد و برای دنبال کردن آن، تشویق هایی در نظر گیرد.

  1. ارتباط مناسب با مشتریان داشته باشند

باتوجه به اینکه برخی از پرسنل رستوران، کافی شاپ یا فست فود شما، ارتباط مستقیم با مشتریان دارند، نمی توان برخورد مناسب با مشتریان را درموفقیت رستوران نادیده گرفت. چرا که همه آنچه مشتری می بیند، می شنود، می بوید، می چشد و لمس می کند در تجربه مشتری در رستوران و کافی شاپ شما اثر گذار است.

 در رستوران هایی که از نرم افزار رستوران استفاده می کنند، تجربه مشتریان را به راحتی می توان بررسی کرد. نرم افزارهای بروز با استفاده از نظرسنجی هوشمند، تجربه مشتری را براساس تک تک آیتم هایی که سفارش می دهد، مورد ارزیابی قرار می دهند و اطلاعات ارزشمندی را برای مهندسی منو رستوران و بهبود خدمات، بازاریابی بازگشتی و افزایش فروش و کاهش هزینه ها در رستوران و کافی شاپ در اختیار مجموعه و مدیریت آن قرار می دهند. کارکنان هم میتوانند به این ترتیب، تجربه مشتری را نسبت به عملکرد خود بسنجد و از آموخته ها برای افزایش رضایت مشتریان رستوران استفاده کنند.

استخدام در رستوران

نکات مهم دراستخدام پرسنل رستوران 

  1. انجام مصاحبه

اگرتعداد متقاضیان استخدام دررستوران شما زیاد باشد، انجام مصاحبه هوشمندانه می تواند به انتخاب شما کمک کند. مصاحبه به معنای پرسیدن سوالاتی است برای شما دارای اولویت هستند. ممکن است سوالات برای هرشخصی متفاوت باشند و هر مدیری اولویت های متفاوتی داشته باشد.به طور مثال، سوالاتی از قبیل:

  • برای رضایت مشتریان چه اقداماتی را انجام می دهید؟
  • چند دقیقه برای اماده سازی غذای اصلی لازم دارید؟ (بررسی سرعت عمل)

…..

با پرسیدن چنین سوالاتی متوجه خواهید شد که شخص مورد نظر تا چه میزان مطابق با خواسته ها و اهداف شما می باشد.

  1. صراحت

برای آنکه انتخاب مناسبی برای استخدام پرسنل رستوران خود داشته باشید لازم است تا شفافیت و صراحت خود را حفظ نمایید. به طورمثال، باید واضح بیان نمایید که چه انتظاراتی از شخص موردنظر دارید و چه مواردی برای شما اهمیت دارند. باید به وضوح مطمئن شوید که این شخص تا چه میزان قادر به برآورده کردن انتظارات شما می باشد. دراین صورت، پس از استخدام مشکلی نخواهید داشت و می توانید با همراهی یکدیگر درجهت اهداف رستوران تلاش نمایید.

  1. تعیین نقش افراد به طوردقیق

علاوه برعنوان شغلی، نقش افراد باید به طور دقیق مشخص و مطرح گردد. وظایف هریک ازپرسنل باید مشخص باشد تا از بروز هرگونه اشتباه درعملکرد جلوگیری شود. هنگام استخدام باید به این نکته توجه داشته باشید و نقش افراد را برای آنها مشخص نمایید. دراین صورت احتمال بروز خطا یا ضررهای مالی به حداقل ممکن می رسد. به طور مثال اگر به یک پیشخدمت، گارسون یا مهماندار نیاز دارید، هنگام استخدام وی باید توضیح دهید که وظیفه او دقیقا چیست. زیرا درغیراین صورت ممکن است شخص متوجه نقش خود نباشد و در عملکرد رستوران خللی ایجاد نماید که این خلل می تواند در تجربه مشتری تاثیر مستقیم بگذارد. اما دربرخی از رستوران ها که از منو دیجیتال استفاده می کنند، دیگر شخصی به عنوان پیشخدمت وجود ندارد تا سفارشات را دریافت نماید. به همین دلیل، احتمال به وجود آمدن خطای انسانی و تجربه بد مشتری تقریبا به صفر میرسد. داشتن منوی دیجیتال یکپارچه با نرم افزار رستوران می تواند این نکته ی استخدام پرسنل رستوران را ساده تر نماید.

  1. تعیین میزان حقوق و مزایا

حقوق و مزایا درهرشغلی بخش جدانشدنی می باشد. تمام کسانی که به دنبال استخدام دررستوران شما هستند قطعا توجه خاصی به میزان حقوق دارند. به همین دلیل، یکی از مواردی که پیش از استخدام باید راجع به آن صحبت شود، میزان حق وحقوق پرسنل است. باید مشخص نمایید که سقف دریافتی آنها چه میزان خواهد بود. همچنین مطرح شود که چه مزایایی برای کارکنان خود درنظر می گیرید و چه امتیازاتی برای آنها وجود خواهد داشت. دراین صورت، افراد حق انتخاب دارند و ممکن است مجموعه شما را انتخاب کنند یا اینکه با حقوق پیشنهادی شما موافق نباشند و رستوران دیگری را ترجیح دهند. به هرحال با انجام این کار، استخدام بهتر و مطمئن تر صورت می گیرد و قطعا قرارداد بین شما و پرسنل پایدارترخواهد بود که این مورد اهمیت بالایی از لحاظ عدم هدررفتن وقت و انرژی برای آموزش پرسنل دارد.

به یاد داشته باشید که برای افزایش بهره وری پرسنل و تشویق آنها نسبت به عملکردشان میتوانید شاخص های کلیدی عملکرد یا KPI برای کارکنان رستوران و کافی شاپ خود مشخص نمایید و برمبنای دستیابی به آن شاخص ها (مانند میزان رضایت مشتریان و…) افزایش حقوقی برای کارکنان درنظر بگیرید.

قوانین پرسنل رستوران

  1. حفظ کارکنان خوب

همیشه نگه داشتن افراد باسابقه در محل کار بهتر از ورود افراد جدید می باشد. زیرا افراد با سابقه در رستوران شما امتحان خود را پس داده اند و بیشتر به روند کار مسلط هستند. بهتر است در رستوران خود سعی کنید تا افراد مهم که دارای وظایف کلیدی هستند را حفظ نمایید و رضایت آنها را جلب کنید. دراین صورت، نیاز به رعایت نکاتی که دربالا گفته شد ندارید و نگرانی های ورود افراد جدید و ریسک های استخدام را نیز نخواهید داشت. همچنین، وجود افرادی که در مجموعه شما باسابقه هستند، موجب اعتبار رستوران شما می شود و مشتریان شما اطمینان بیشتری به کیفیت خدمات شما خواهند داشت. تنها کافیست نیازهای کارکنان خود را بشناسید و برای برآورده کردن نیاز آنها تلاش نمایید و رابطه دوستانه و صمیمی با آنها داشته باشید. بسیاری از برندهای مطرح صنعت غذا درجهان نیز به این اصل پایبند هستند و سعی در نگهداری افراد باتجربه خود دارند.

استخدام پرسنل در رستوران‌ها یک فرآیند اساسی است که اهمیت ویژه‌ای در موفقیت این نوع کسب و کار دارد. در این فرآیند، ابتدا باید نیازهای مشخص رستوران را تعیین کنیم، از جمله تعداد کارکنان مورد نیاز در بخش‌های مختلف از آشپزخانه تا سرویس دهی. برای جذب نیروی کار متناسب با نیازها، انتخاب مهارت‌ها و تجربه مورد نیاز در وظایف مختلف بسیار مهم است. همچنین، مدیران باید به طور دقیق متقاضیان را انتخاب کنند و از اهداف، مهام و نقش‌های مختلف آنها در رستوران آگاهی داشته باشند.

همچنین، پس از استخدام پرسنل، آموزش و توسعه منظم و ارتقاء مهارت‌ها برای بهبود عملکرد و ارائه خدمات به موقع و به کیفیت بسیار حائز اهمیت است. ایجاد فرهنگ سازمانی مشتری‌مدار و ارتقاء کیفیت خدمات نیز از مسائل مهم پس از استخدام پرسنل در رستوران‌ها می‌باشد. اداره تغییرات و به روزرسانی‌ها در رستوران نیز نیازمند مهارت‌های اداره تغییر موثر است. به کلی، استخدام و مدیریت پرسنل به عنوان یکی از چالش‌های اصلی در موفقیت رستوران‌ها با توجه به اهمیت ارتقاء مهارت‌ها، مدیریت منابع انسانی و ایجاد فرهنگ سازمانی مناسب مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد.

قوانین کار در رستوران مجموعه‌ای از قوانین و مقرراتی هستند که به منظور مدیریت مناسب و راهبری بهتر کارکنان در این صنعت تعیین می‌شوند. این قوانین معمولاً شامل مواردی از جمله ساعات کاری، حقوق و مزایا، شرایط استخدام، استانداردهای بهداشت و ایمنی در کار، روش‌های ارتباطی درون سازمانی، مسئولیت‌ها و وظایف کاری، مراحل ترفیع و تقدیر، قوانین مربوط به مرخصی و تعطیلات، و دیگر موارد مربوط به محیط کار و روابط کاری است. این قوانین به منظور حفظ نظم، افزایش بهره‌وری، حفاظت از حقوق کارکنان و ایجاد محیط کاری سالم و پویا تدوین و اجرا می‌شوند.

نتیجه گیری

مشاغلی که ماهیت آنها ارائه خدمات به عموم مردم می باشد، مدیران آن مجموعه باید مسیرسختی برای استخدام درنظر بگیرند و چارچوب های مشخصی برای افراد تازه وارد داشته باشند. رستوران هم یکی از مشاغل ارائه دهنده خدمات است که برپایه پرسنل بنا می شود. به این معنا که با وجود پرسنل، یک رستوران معنا پیدا می کند. تقریبا تمام مراحل تهیه غذا در رستوران تا سرو آن توسط کارکنان انجام می شود. بنابراین، روحیه، مسئولیت پذیری و دیگر عوامل مطرح شده، در پیشرفت رستوران و ارائه خدمات باکیفیت به مشتریان موثر می باشند. به همین دلیل، مدیران رستوران برای استخدام نیروی کار باید مواردی را مورد توجه قرار دهند که دراین مقاله برخی از این نکات را با شما به اشتراک گذاشتیم.

4/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

h-caferes

همین حالا برای خرید نرم افزار رستوران و کافی شاپ از ما مشاوره بگیرید

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید