Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

کانسپت رستوران چیست؟ + عناصر اصلی

کانسپت رستوران

فهرست مطالب

کانسپت یا مفهوم رستوران (restaurant concept) ایده کلی یا تم رستوران (restaurant theme) است که رستوران شما را تعریف می کند. به عبارت دیگر کانسپت رستوران می گوید شما به عنوان رستوران چه کسی هستید؟ برای افتتاح یک رستوران اولین کاری که انجام می دهید تعیین کانسپت رستوران است که تا حد زیادی بستگی به علایق شما، غذاهایی که درآن تبحر دارید، خاطراتی که از مکان های دیگر دارید، لوکیشن رستوران، و البته بودجه شما دارد. سنت، فرهنگ، هنر, علم و خانواده می توانند الهام بخش کانسپت رستوران باشند، چراکه غذا در نهایت ترکیبی از همه اینها است. در این نوشتار، عناصر کانسپت رستوران و انواع مختلف کانسپت رستوران را شرح می دهیم.

رستوران به عنوان یکی از اصلی‌ترین مکان‌های تفریحی و اجتماعی در فرهنگ‌های مختلف جهان شناخته می‌شود. این مکان‌ها نه تنها به ارائه غذا و نوشیدنی برای مشتریان می‌پردازند، بلکه محیطی اجتماعی و فرهنگی فراهم می‌کنند که افراد می‌توانند در آن به تفریح، گردهمایی با دوستان و خانواده، و تجربه‌ی غذاهای متنوع از سراسر جهان بپردازند. کانسپت رستوران‌ها متنوع است و می‌تواند از رستوران‌های سنتی و محلی یک منطقه تا رستوران‌های شیک و مدرن در شهرهای بزرگ متغیر باشد. هر کانسپت رستوران دارای منحصر به فردی خود است که از طریق دکوراسیون، منوی غذا، موسیقی، و خدمات ارائه شده به مشتریان تجربه‌ی یکتایی ارائه می‌دهد.

رستوران‌ها در اشکال مختلفی از ساده تا لوکس و از کوچک تا بزرگ وجود دارند. آنها می‌توانند به تناسب سلیقه و نیاز مشتریان مختلف طراحی شده و مدیریت شوند. از آنجا که رستوران‌ها علاوه بر ارائه غذا، تأمین محلی برای مردم برای تعامل اجتماعی و تجربه کشفی در دنیای غذا هستند، طراحی و مدیریت موفق یک رستوران نقش بسزایی در جذب مشتریان و ارتقاء تجربه‌ی آنها دارد. این کانسپت‌ها ممکن است به شکل معماری و دیزاین داخلی رستوران، موسیقی پس‌زمینه، نوع ویژگی‌های منوی غذا، و خدمات به مشتریان تبیین شوند و می‌توانند رستوران‌ها را به یک منبع تجربه ممتاز و خاص تبدیل کنند.

کانسپت یعنی چه ؟

کانسپت به معنای مفهوم، ایده پایه، یا طرح کلی است که پشت یک طرح خلاقانه، محصول، پروژه یا کسب و کار قرار دارد. در واقع، کانسپت یک نقشه راه است که جهت و چارچوب کلی را برای طراحی، توسعه و اجرای یک پروژه مشخص می‌کند. این اصطلاح در زمینه‌های مختلفی از جمله هنر، معماری، بازاریابی، و کسب و کار به کار برده می‌شود و بیان‌کننده ایده‌ها و نوآوری‌هایی است که آن پروژه یا محصول را منحصر به فرد و متمایز می‌کند. در مورد کسب و کارها، به ویژه رستوران‌ها و کافه‌ها، کانسپت شامل ایده‌هایی در مورد نوع غذاها یا نوشیدنی‌ها، طراحی داخلی، سبک خدمات و تجربه کلی مشتری است که همگی با هدف ایجاد یک تجربه منحصر به فرد برای مشتریان ارائه می‌شوند.

عناصر کانسپت رستوران یا کافی شاپ کدامند؟

یک کانسپت خوب رستوران، مجموعه ای از عناصر منسجم و مرتبط به یکدیگر است. از نام رستوران یا کافی شاپ گرفته تا رنگ روی دیوارها، همه جزئیات در خدمت کانسپت رستوران است.

  1. نام رستوران

هر کانسپتی که برای رستوران خود انتخاب کنید، نام آن هم باید متناسب باشد. باید نامی باشد که اصالت و هویت رستوران شما را نشان دهد. بهتر است نامی باشد که راحت تر در ذهن باقی بماند و مفهوم هایی را درخود جای داده باشد. مثلا مشتری باید از طریق نام رستوران متوجه شود که شما چه مدل غذاهایی را سرو می کنید و فضای رستوران شما چگونه است.

  1. طراحی منو

زمانی که منوی رستوران خود را انتخاب می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام غذاهای منو باید متناسب با کانسپت رستوران باشند. حتی اگر تنوع کمی داشته باشند، بهتر است که این اصل را رعایت کنید تا حرفه ای تر باشید. برای نمایش جزئیات و تصاویر غذاهای خود بهتر است از منو دیجیتال استفاده کنید که کارایی راحت تری دارد و بسیارجدید و کارآمد است.

  1. سبک ارائه خدمات

شاید برخی افراد فکر کنند که ارائه خدمات سبک خاصی ندارد و همگی به یک شکل است، اما اصلا اینطور نیست. کانسپتی که برای رستوران انتخاب می کنید شامل ارائه خدمات نیز می شود. به این معنا که چگونه غذاهای خود را سفارش می گیرید یا چگونه آنها را سرو می کنید. مشتری که به شما مراجعه می کند طبیعتا با کانسپت رستوران شما هماهنگ است و قطعا می داند چه سبکی از ارائه خدمات را انتخاب نموده است.

  1. دکوراسیون و محیط رستوران یا کافی شاپ

یکی از مهم ترین موارد برای نشان دادن کانسپت رستوران محیط آن است. طراحی داخلی و دکوراسیون رستوران باید متناسب با کانسپت انتخاب شده باشد. درغیر این صورت تمام راه را اشتباه رفته اید. دکوراسیون حتی شامل مسائل جزئی نیز می شود. مسائلی مانند رنگ دیوارها، میزوصندلی ها، چیدمان روی میزها، ظروف سرو، استندهای منو دیجیتال و غیره. به طورمثال اگر رستوران شما سنتی باشد باید تمام این موارد نیز به سبک کلاسیک و سنتی باشند و بالعکس این موضوع هم وجود دارد، یعنی اگر رستوران شما مدرن و فست فود باشد، نوع چیدمان و دکور نیز باید به همین صورت باشد.

  1. آهنگ و موزیک

برای رعایت تمام جزئیات مرتبط با کانسپت رستوران، حتی آهنگی که در فضای رستوران پخش می شود نیز باید هماهنگ با کانسپت باشد. مثلا در یک رستوران سنتی نمی توان آهنگ های رپ و یا خارجی پخش کرد. زیرا هیچ هماهنگی با سبک کلی رستوران ندارد و موجب بازخورد منفی از طرف مشتریان می شود. در مقالات ماپرا بهترین آهنگ های رستوران را می توانید بشناسید.

   6. استفاده از نرم‌افزار در رستوران و کافی شاپ

آخرین و یکی از مهم ترین المان های کانسپت یک رستوران موفق در عصر حاضر، استفاده از نرم افزار رستورانی است. امروزه نرم افزار در هر حوزه حرف اول را می زند و نیازمندی اصلی هر کسب و کاری است. بهترین نرم افزار، نرم افزاری است که علاوه بر اینکه همه قابلیت هارا داراست، به صورت یکپارچه خدمات را ارائه کند. از همه مهمتر، امکان مدیریت رستوران و کافه را به راحتی و از هرجا حتی با گوشی شما فراهم می سازد. پلتفرم ماپرا، کامل ترین نرم افزار یکپارچه و ابری رستوران، کافی شاپ، فست فود و فودکورت است. همین طور اگر کانسپت مدرن و جوان پسند دارید، میتوانید از قابلیت پرداخت روی میز ماپرا استفاده کنید.

“کانسپت کافه، بیش از یک فضای صرف نوشیدنی یا غذا، پلی است بین زندگی روزمره و دنیایی از تجربه‌های نو و خلاقانه. ما نه تنها قهوه می‌فروشیم، بلکه داستان‌ها، خاطرات و لحظاتی خاص را به اشتراک می‌گذاریم که مشتریان با هر سرکشی دوباره، به دنبال بازسازی آن‌ها هستند.”

معرفی انواع مختلف کانسپت رستوران

1. رستوران مجازی یا آشپزخانه شبح (Ghost Restaurant)

این نوع رستوران درواقع به طور فیزیکی وجود ندارد و سفارشات خود را به صورت آنلاین ثبت می کند. آشپزخانه شبح گاهی به عنوان رستوران ارواح (ghost restaurants)، آشپزخانه مجازی (virtual kitchens)، یا آشپزخانه ماهواره ای (satellite kitchens) شناخته می شود. این نوع رستوران ها، با میزان هزینه های کمتر و تعداد کارکنان کمتر می توانند غذاهای اقتصادی تری در اختیارمشتریان قراردهند و نیاز به چیدمان یا ارائه خدمات و سرو به مشتریان ندارند. به همین دلیل می توان گفت یکی از راحت ترین و ساده ترین کانسپت ها متعلق به همین رستورانها می باشد. این رستوران ها به صورت تلفنی یا آنلاین از طریق سایت سفارش ثبت می کنند و غذا را درب منزل تحویل می دهند. بدون آنکه تعامل پیچیده ای با مشتری داشته باشند شغل خود را حفظ می کنند.

2. رستوران خودمانی (Casual Dining)

کژوال رستوران، رستورانی با خدمات کامل و با فضایی مفرح، راحت، آرام و منوی مقرون به صرفه است. این رستوران ها در میان خانواده ها و جمعیت جوان تر محبوبیت دارند.

3. رستوران خاص (Fine Dining)

غذاخوری خوب یا رستوران خاص (Fine dining)، تجربه رستورانی است که در مقایسه با تجربه یک رستوران خودمانی از کیفیت بالاتر و رسمیت بیشتری برخوردار است. این تجربه رستورانی، طبیعتاً منحصر به فرد تر و گران تر است. فضای یک رستوران خاص معمولاً شیک تر است و غذا به شکل رسمی تری سرو می شود. در چنین رستوران هایی، منوها منحصربفرد هستند و خدمات مجلل تری ارائه می شود.

4. کافی شاپ یا کافه رستوران (Coffee Shop)

کانسپت کافی شاپ دارای فضای گرم و صمیمی است که معمولا برای دورهمی های دوستانه مناسب هستند. اغلب طراحی داخلی کافی شاپ به صورتی است که مشتری حس راحتی داشته باشد و غذای خود را درفضای صمیمی میل کند. دراین نوع رستوران ها، انواع قهوه، چای، دسر و یا برخی از ساندویچ های گرم و سرد سرو می شود. به همین دلیل این رستوران ها تنوع غذایی زیادی ندارند و منوی آنها محدود می باشد.

5. رستوران سلف سرویس (Self Service)

رستوران سلف سرویس طرفداران زیادی دارد و قیمت منوی رستوران معمولا مناسب است. در این رستوران ها، فرد در میز غذا حق انتخاب دارد و غذا توسط فرد دیگری سرو نمی شود. در فضای سلف سرویس، خبری از چیدمان و لوازم لاکچری نیست و همه چیز ساده و معمولی چیده شده است. هم فضای خانوادگی و هم فضای دوستانه دارد و مناسب قشرهای مختلف مردم می باشد.

6. فست فود (Fast food)

این نوع رستوران ها در برخی مکان ها بسیار رایج است و هر فردی با هر سن و سالی آن را تجربه می کند. حتی برخی از آنها رستوران های زنجیره ای هستند که در نقاط مختلف دارای شعب هستند. همانطور که از اسمش پیداست، انواع غذاهای فست فود مانند غذاهای سرخ کردنی، ساندویچ ها، برگرها، پیتزا و غیره در این رستوران ها یافت می شود. باتوجه به کانسپت این رستورانها دکوراسیون، نوع میزوصندلی ها و موزیک نیز هماهنگ هستند. برخی از این رستوران ها دارای باشگاه مشتریان هستند. به همین دلیل می توانند سلیقه ی مشتریان خود را بهتر تشخیص دهند و درجهت پیشرفت تلاش کنند.

7. سنتی خانوادگی (Family Style)

این کانسپت نیز دارای طرفداران زیادی می باشد. این رستوران ها معمولا دارای منوهای سنتی و کلاسیک هستند و غذاهای فرنگی یا فست فود را سرو نمی کنند. فضای این رستوران ها گاهی رسمی تر می باشد و اکثر مشتریان آن خانواده ها هستند. طبیعتا چیدمان این رستوران ها نیز به شکل سنتی می باشد و معماری مدرن در آنها به کار نمی رود.

8. فودتراک یا رستوران سیار (Food Truck)

همانطور که از اسم این رستوران ها پیداست، سیارهستند. معمولا در داخل کابین ماشین آشپزخانه ای دارند که تمام مراحل پخت غذا درآنجا انجام می شود. این نوع رستوران به طور موقت وجود دارد و باتوجه به اینکه می تواند سیار هم باشد، مکان مشخصی ندارد. طبعا این نوع رستوران دارای منوی متنوعی نیست. منوی آنها ممکن است شامل بستنی، دسر، ساندویچ یا غذاهای مشابه باشد. زیرا باید غذاهایی ارائه دهند که آماده سازی و سرو پیچیده و سختی نداشته باشند و در داخل کابین به راحتی قابل طبخ باشند. امروزه این کانسپت رستوران بیشتر رواج یافته است. در گذشته ما در کشورهای اروپایی و آمریکا این ماشین های سیار غذاخوری را می دیدیم. برخی از آنها در کنار پارک ها یا مکان های عمومی که عبورومرور مردم بیشتر است قرار میگیرند تا بیشتر جلب توجه کنند.

9. بوفه یا غذاخوری (Buffet)

معمولا کانسپت بوفه یا غذاخوری ساده است. دارای تجملات رستورانی نیست. همه چیز به صورت مختصر وجود دارد. این غذاخوری ها اکثرا در نمایشگاه های موقت داخل شهر یا کنار مراکز عمومی وجود دارند. مکان آنها بستگی به میزان تقاضا و میزان جمعیت آنجا دارد. در این نوع رستوران غذاهای معمولی و ساده سرو می شود. همانند رستوران سلف سرویس، در بوفه نیز کسی غذا را برای مشتری سرو نمی کند. درواقع پیشخدمتی برای ارائه خدمات وجود ندارد و هرکس خدمات مورد نیاز خود را انجام می دهد.

نتیجه گیری

کانسپت رستوران به معنای طراحی کلی و ایده هایی است که برای یک رستوران وجود دارد. می توان گفت که معنی کانسپت به سبک رستوران گفته می شود. در زمینه رستوران کانسپت های مختلفی وجود دارد که در این نوشتار عناصر تشکیل دهنده کانسپت رستوران، همراه با انواع کانسپت رستوران بیان شد. پیدا کردن کانسپت مناسب برای رستوران در بازاریابی و میزان فروش نقش موثری دارد. حتی گاهی در مناطق پر ترافیک رستورانی میتواند با کمی تغییر، ارزش افزوده رستوران شما محسوب شود.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

h-caferes

همین حالا برای خرید نرم افزار رستوران و کافی شاپ از ما مشاوره بگیرید

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید