ویژگی های نرم افزار رستوران خوب چیست ؟ ( 10 نکته مهم )

ویژگی نرم افزار رستوران خوب

راه اندازی رستوران شخصی هرگز آسان نیست. اینکه بتوانید آن را به یک رستوران موفق تبدیل کنید یک چالش است. یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید و آن را در اولویت قرار دهید این است که چگونه رستوران خود را اداره کنید. بسیاری از صاحبان رستوران‌ ها به سختی می ‌توانند یک کسب و کار را به روش دستی، یعنی با خودکار و کاغذ اداره کنند. تجارت رستوران چالش برانگیز می باشد زیرا ترجیحات و ذائقه مصرف کنندگان و همچنین خواسته آنها به طور مداوم در حال تغییر است. این تغییرات روی کسب و کار شما تأثیر می گذارند، به خصوص اگر به صورت دستی کارها را انجام دهید.

کاربرد نرم افزار رستوران خوب

صاحبان رستوران برای اجرای موفق و کارآمد کسب و کار خود به یک نرم افزار مدیریت رستوران نیاز دارند. آیا می ‌توانید در دنیایی که نوآوری ‌های فناوری بر آن حکمرانی می‌ کنند، کسب ‌و کار خود را به صورت دستی اداره کنید؟  داشتن یک نرم افزار قابل اعتماد بر تمام جنبه های کسب و کار شما تاثیر می گذارد. اکنون ویژگی نرم افزار رستوران خوب را با هم بررسی می کنیم.

چرا باید از نرم افزار مدیریت رستوران استفاده کنیم ؟ 

نکات زیادی وجود دارند که دلایل قانع کننده ای را برای استفاده از نرم افزار مدیریت رستوران برای ما به همراه می آورند اما ما در اینجا به این سه نکته بسنده می کنیم:

 • عملیات خود را سازماندهی کنید

نرم افزار رستوران در مدیریت کارکنان، مدیریت موجودی، تغییرات منو یا سیستم مدیریت آشپزخانه و موارد دیگر عملیات روزانه شما را به صورت دیجیتالی سازماندهی می کند.

 • بهبود روابط با مشتری

نرم افزار مدیریت رستوران گزینه های پرداخت متفاوتی را به مشتریان پیشنهاد می کند. می تواند ویژگی ها و پاداش های ارزشمندی مانند تخفیف یا موارد رایگان دیگر را ارائه دهد. همچنین زمان انتظار سفارش را کاهش می دهد که منجر به افزایش رضایت مشتری و روابط بهتر با او می شود.

 • خدمات کارآمد و سریعتر

سیستم دیجیتال دخالت انسان را کاهش می دهد و در نتیجه خطاهای کمتری ایجاد می کند. در عین حال، این سیستم ارتباط را بین بخش ‌های مختلف رستوران برای خدمات سریع ‌تر فراهم می ‌کند.

قابلیت نرم افزار رستوران

ویژگی های نرم افزار رستوران خوب چیست ؟

 1. مدیریت موجودی

یکی از اصلی ترین ویژگی نرم افزار رستوران خوب مدیریت موجودی است. نرم افزار مدیریت رستوران به شما این امکان را می دهد که بدون تعطیلی کامل کسب و کار یا تداخل در فعالیت های روزانه خود، موجودی انبار را مدیریت کنید. شما با نرم افزار باید بتوانید موجودی خود را بررسی کرده و سفارشات موجودی را به صورت آنلاین دریافت کنید.

 1. اداره منابع انسانی

شما نمی توانید همیشه در رستوران خود حضور داشته باشید. همچنین به راهی برای مدیریت کارکنان خود نیاز دارید. نرم افزار مدیریت رستوران این کار را برای شما انجام می دهد.

 1. مدیریت رزرو

یک ویژگی نرم افزار رستوران خوب این است که برای مدیریت رزرو به شخص جدیدی نیاز ندارید. به دنبال یک نرم افزار باشید که به شما امکان بدهد رزروهای خود را در تبلت، موبایل یا کامپیوتر مدیریت کنید. چه صاحب یک رستوران کوچک باشید و چه صاحب یک رستوران بزرگ باشید مشتریان از شما یک میز برای رزرو می خواهند. با نرم افزار مدیریت رستوران از هر جا می توانید میز های رزرو را مدیریت کنید. با این نرم افزار امکان پرداخت آنلاین مشتری برای میز وجود خواهد داشت. این نوبت دهی هم می تواند به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری انجام شود. همچنین یک لینک اختصاصی برای مشتریان ساخته می شود که از طریق آن بتوانند به صورت آنلاین رزرو ها را انجام دهند و آنها را به اشتراک بگذارند.

 1. فاکتورها
مشاهده مطلب  تفاوت شعبه مجازی ماپرا با سرویس های اشتراکی غذا چیست؟

یکی از مهمترین ویژگی نرم افزار رستوران خوب توانایی مدیریت صورتحساب است. با استفاده از این اپلیکیشن می‌ توانید رفتار با مشتری را شخصی‌ سازی کرده و با استفاده از آن با مشتری برخورد کنید. امکان ساخت فاکتور با طرح‌ های جذاب و نمایش برند مجموعه وجود دارد. مشتری می‌ تواند در هر کجا و بدون نیاز به دستگاه کارتخوان صورت‌ حساب خود را پرداخت کند. با این کار هم در هزینه‌ های میلیونی رسیدهای پوز صرفه جویی کرده و هم هزینه های اضافه مانند مالیات، کارمزد و… پرداخت نمی کنید. با این ویژگی یک پرداخت سریع توسط مشتری را شاهد خواهید بود.

 1. گزارش ها برای مدیریت رستوران

واضح است که به تنهایی و به صورت دستی نمی توانید تمام گزارش ها را تنظیم کنید. شما به سیستمی نیاز خواهید داشت که کار را برای تان انجام دهد تا زمان لازم برای تجزیه و تحلیل گزارش های خود را داشته باشید و بتوانید بر اساس آنها عمل کنید. این گزارش ‌ها به شما کمک می ‌کنند اولویت ‌های مصرف ‌کننده را تعیین کنید. سپس ببینید چه پیشنهاداتی به آن‌ ها ارائه ‌دهید یا چگونه منوی خود را قیمت گذاری کنید. با پیگیری این گزارش ‌ها و همچنین مدیریت کارکنان و کنترل هزینه‌ ها، می‌ توانید دلایل کاهش فروش را شناسایی کنید.

 1. باشگاه مشتریان هوشمند

باشگاه وفاداری نهایتاً منجر به افزایش فروش خواهد شد. همچنین با این نرم‌ افزار می‌ توانید مشتریان خود را پس‌ از هر سفارش ثبت کرده و یک کد اشتراک به هرکدام داده تا بر اساس پارامترهای متنوع به آنها امتیاز بدهید. با استفاده از این نرم‌ افزار می‌ توانید مشتریان خود را با استفاده از هوش مصنوعی گروه‌ بندی کرده و سلیقه آن‌ ها را مشاهده کنید. همچنین می‌ توانید یک زمان‌ بندی برای تخفیف ارائه دهید تا کمپین‌ های تخفیف دهی و اعتبار دهی گروهی برای رستوران تان همیشه فعال باشند. از طریق یک خط خدماتی می‌ توانید بر اساس تحلیل رفتار مشتریان پیامک‌ های هوشمندانه‌ ای به آنها ارسال کنید.

 1. نظرسنجی آنلاین برای مدیریت رستوران

یک ویژگی نرم افزار رستوران خوب ایجاد نظرسنجی آنلاین برای مشتریان است. با استفاده از این ویژگی تخلف‌ های احتمالی در نظرسنجی حذف شده و هشدارهایی برای نارضایتی مشتریان به شما ارسال می‌ کند. همچنین بر مبنای فاکتور مشتری می‌ توان نظرسنجی آنلاین برقرار کرد. در این نظرسنجی با استفاده از نمایش لوگو و برند رستوران می توانید خود را به مشتریان معرفی کنید. همچنین می‌ توانید منو را مهندسی کرده تا محصولات محبوب معرفی شده و محصولات غیر محبوب حذف شوند. با این ویژگی از هر کجا با موبایل گزارش‌ های تحلیل نظرسنجی را دریافت می کنید.

 1. منو دیجیتال آنلاین با قابلیت سفارش و پرداخت روی میز

یک ویژگی نرم افزار رستوران خوب منو دیجیتال است. با استفاده از منوی دیجیتال می‌ توانید محصولات یا منوهای روز را نمایش دهید تا مشتری بتواند به‌ صورت آنلاین یا سفارش سر میز از شما خرید کند. با این برنامه سفارشات مشتری یادداشت شده و به او امتیاز داده می‌ شود. این برنامه از سفارش‌ ها در لحظه اطمینان داشته و کارکنان فروش می‌ توانند به‌ آسانی آن را مدیریت کنند. همچنین می‌ توانید با همه حساب‌ های بانکی خود و با تمام کارت‌ های عضو شتاب از هر کجا به آن دسترسی پیدا کنید.

 1. ثبت هزینه‌ ها و بهای تمام شده
مشاهده مطلب  مراحل راه اندازی فست فود (برآورد هزینه 1402) + تصاویر دکوراسیون داخلی

ویژگی نرم افزار رستوران خوب ثبت هزینه‌ ها و بهای تمام‌ شده است. با استفاده از این نرم‌ افزار می‌ توانید انواع هزینه‌ ها را ثبت کرده، آنها را دسته‌ بندی کنید و از هر کجا که می‌ خواهید مدیریت کنید. همچنین بهای تمام‌ شده این محصول را می‌ توانید از هر کجا مدیریت کرده و یک قیمت‌ گذاری هوشمندانه با افزایش سودآوری برای آن داشته باشید.

 1. شعبه مجازی یا سایت با دامنه اختصاصی برای مدیریت رستوران

یکی دیگر از ویژگی‌ های نرم‌ افزار رستوران خوب امکان ساخت شعبه مجازی یا سایت با دامنه اختصاصی است. بدون نیاز به حرفه‌ و دانش فنی می‌ توانید یک دامنه ثبت کرده و ویدیوها را برای هر محصول بارگذاری کنید. با این امکانات می توانید یک سایت هوشمند برای خود داشته باشید. با استفاده از این دامنه یک فضای میزبانی و ترافیک نامحدود دارید که مشتری در فروشگاه آنلاین یا سایت می‌ تواند جستجو کرده و هر آنچه میخواهد سفارش دهد. این سایت تمام گواهی‌ نامه های امنیتی را دارد. با استفاده از این ویژگی نرم افزار رستوران خوب می‌ توانید امکانات عمومی و خاص را نمایش دهید و تصاویر مجموعه خود را درون آن قرار داده تا مشتریان با شما بیشتر آشنا شوند.

در هنگام انتخاب نرم افزار رستوران باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

شما ممکن است مدیر یک رستوران بزرگ باشید یا چندین شعبه داشته باشید. یا ممکن است مدیر یک پیتزا فروشی کوچک یا شاید یک کافی شاپ باشید. مهم نیست که چه نوع رستورانی دارید، تنها چیزی که قطعا به آن نیاز دارید یک سیستم مدیریت رستوران قابل اعتماد و هوشمند است که نحوه انجام کسب و کار شما را تغییر می دهد و آن را به سطح دیگری می برد.

نکاتی که باید در هنگام انتخاب یک نرم افزار مدیریت رستوران مدنظر قرار دهیم عبارتند از:

 1. برنامه آسان و انعطاف پذیر برای استفاده باشد.
 2. امکان ارتباط با برنامه با صفحه نمایش لمسی یا ماوس برقرار باشد.
 3. برنامه ای باشد که به زبان فارسی یا زبان های دلخواه شما براحتی کار می کند.
 4. تعداد داده ها را تا بی نهایت ثبت کند.
 5. امکان اطلاع از سود و زیان رستوران برای مدیر فراهم باشد.
 6. نظارت بر کارکنان با برنامه آسان باشد.
 7. امکان اجرای برنامه بر روی تبلت و موبایل فراهم شود.
 8. امکان پیوند برنامه با برنامه کنترل انبار برقرار باشد.
 9. امکان آپلود برنامه در فضای ابری وجود داشته باشد.
 10. پشتیبانی فنی در طول روزهای هفته و در هر زمان آماده باشد.
 11. امکان مشاهده گزارش های فروش وجود داشته باشد.
 12. امکان مشاهده گزارش های کنترل انبار فراهم باشد.
 13. امکان دسترسی به برنامه از هر جای دنیا وجود داشته باشد.
 14. در برابر ویروس ها و از دست دادن اطلاعات محافظت زیادی از خود نشان دهد.

کلام پایانی

نرم‌ افزار ماپرا به‌ عنوان کامل‌ ترین نرم‌ افزار رستوران، کافه، فودکورت و… شناخته‌ شده است که ویژگی نرم افزار رستوران خوب را دارد. با استفاده از این نرم‌ افزار می‌ توانید امکانات زیادی برای سودآوری داشته باشید. ماپرا یک پلتفرم فوق‌ العاده در اختیار شما قرار می دهد که ۱۸ نرم‌ افزار برای مدیریت رستوران دارد و از هر کجا می‌ توانید کسب و کار خود  را مدیریت کنید. همچنین همه روزه می‌ توانید برای دریافت مشاوره رایگان از طریق دکمه سبز رنگ بالا در سایت اقدام کنید تا کارشناسان ما بتوانند راهنمایی‌ های لازم را برای شما انجام دهند.

​منبع :‌ توست  – لاوو

4.5/5 - (2 امتیاز)

2 پاسخ

 1. چه مقاله عالیی نوشتید من واقعا ویژگی های نرم افزار رستورانی که خوب باشه رو شناختم و کلی اطلاعات عالی یاد گرفتم. تشکر از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا برای خرید نرم افزار رستوران و کافی شاپ از ما مشاوره بگیرید

ما در شبکه های اجتماعی