Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

5 گام تدوین بیزینس پلن کافی شاپ

بیزینس پلن کافی شاپ

فهرست مطالب

برای شروع یک کسب وکار مانند راه اندازی رستوران نمی توان بدون فکرکردن و برنامه ریزی پیش رفت. بیزینس پلن به معنای نقشه ی راه می باشد که طرح کلی از کسب وکار را در اختیار شما قرارمی دهد تا بتوانید برنامه ریزی بهتری داشته باشید و کسب و کار شما با شکست مواجه نشود. برای نوشتن بیزینس پلن باید نکات کلی را درنظر داشته باشیم. ما دراین مقاله نکات مهم برای تدوین یک بیزینس پلن جامع را دراختیار شما قرارمی دهیم.

کاربرد نرم افزار کافی شاپ چیست ؟
نرم افزار کافی شاپ ماپرا میتواند باعث بهبود عملکرد و افزایش فروش کسب و کارتان شود که امکانات زیادی مثل : پرداخت روی میز – مدیریت سفارشات – بهبود تجربه مشتریان – گزارش های حسابداری و مالی و کلی امکانات دیگر

5 قدم مهم تدوین بیزینس پلن کافه

  1. طرح اجرایی

همانطور که گفتیم بیزینس پلن به طرح کلی راه اندازی یک رستوران گفته می شود. باتوجه به همین موضوع، اولین قدم برای تدوین آن، انتخاب طرح اجرایی می باشد. در واقع طرح اجرایی شامل چند مورد می شود که درادامه به آنها می پردازیم:

الف. کانسپت: برای شروع یک کسب وکار مثل رستوران یا کافه قدم اول انتخاب کانسپت آن می باشد. در مقالات قبلی به مفهوم کانسپت پرداختیم. در این مرحله باید سبک مورد نظر یا مورد علاقه مان را انتخاب نماییم تا باتوجه به آن بتوانیم انتخاب بعدی را انجام دهیم.

ب. منو: انتخاب منو یکی از مواردی است که در انتخاب طرح اجرایی باید به آن توجه داشته باشیم. پس از انتخاب کانسپت قطعا می دانیم که چه نوع منویی مورد نظر است. زیرا منو همیشه باید باتوجه به کانسپت رستوران انتخاب شود و متناسب با سبک رستوران باشد.

ج. مدیریت: در قدم اول که طرح اجرایی می باشد باید مشخص کنیم که وضعیت مدیریت رستوران به چه صورت خواهد بود و چه کسی وظیفه اداره مسائل رستوران را خواهد داشت. بنابراین در این مرحله مسئولیت هریک از اعضای اصلی مشخص می گردد.

د. چیدمان: بطراحی داخلی و چیدمان دکور جزئی از کانسپت رستوران می باشد. با مشخص شدن کانسپت رستوران باید به فکر انتخاب سبک دکوراسیون باشیم و به هماهنگی آن با کانسپت توجه داشته باشیم.

  1. امورمالی

معمولا درهرکسب وکاری مهم ترین مسئله امورمالی است که باید به طور دقیق به آن پرداخته شود. امور مالی نیز شامل برخی موارد جزئی می باشد که در اینجا آنها را بیان می کنیم:

الف. سرمایه مورد نیاز: وقتی که صحبت از امور مالی برای راه اندازی رستوران می شود، اولین موضوعی که به ذهن می رسد، میزان سرمایه مورد نیاز است. برای راه اندازی یک رستوران باید حساب کنیم که چه میزان سرمایه ای را برای شروع لازم داریم و آیا قادر به تامین آن هستیم یا خیر.

ب. نیروی انسانی: بزرگترین بخش سرمایه هر کسب وکاری را می توان متعلق به حقوق نیروی انسانی دانست. ماهانه مبلغ مشخصی از درآمد رستوران صرف حقوق کارمندان می شود که در تدوین بیزینس پلن باید به آن توجه داشته باشیم. البته با استفاده از نرم افزار فروش و منو دیجیتال می توان تعداد نیروی انسانی را کاهش داد که در مقالات قبلی به دلایل آن پرداختیم.

مشاهده مطلب  کاست کنترل (cost control) چیست ؟

ج. تهیه مواد اولیه: یکی از عمده ترین هزینه ها برای رستوران، تهیه ی مواد اولیه می باشد. در بیزینس پلن خود باید میزان هزینه مورد نیاز برای تهیه مواد اولیه را به صورت حدودی تخمین بزنید.

د. انتخاب مکان: برای انتخاب مکان راه اندازی رستوران باید مواردی را درنظر داشت اما یکی از مهم ترین آنها، میزان هزینه برای اجاره یا خرید مکان می باشد. بنابراین انتخاب مکان رستوران را می توان جزئی از پیش بینی امور مالی در بیزینس پلن رستوران دانست.

نمونه بیزینس پلن

  1. تحلیل بازار

کسب وکاری که شما میخواهید راه اندازی کنید فرقی نمی کند که بسیار سازمان یافته یا بزرگ باشد یا کوچک و جزئی باشد. در هردو صورت باید از وضعیت فعلی بازار آگاه باشید و توانایی پیش بینی و تحلیل مسائل مربوط به شغل خود را داشته باشید. این مورد دارای زیرمجموعه های مهمی است که در ادامه آنها را ذکر می کنیم:

الف. دسته بندی مشتریان: با طبقه بندی کردن مشتریان می توانید طرح کلی بهتری را شکل دهید و مسائل را بهتر حل کنید. برای دسته بندی مشتریان قانون کلی وجود ندارد و شما به هرطریقی که بهتر باشد می توانید عمل کنیدو مثلا مشتریان را به دو گروه زن و مرد تقسیم کنید، یا آنها را براساس سلیقه ی آنها دسته بندی کنید مثلا یک دسته کسانی که اولویت آنها فضا و دکوراسیون رستوران است و دسته ی دیگر که بیشتر به کیفیت غذا و ارائه خدمات اهمیت می دهند. با این اقدام می توانید مدیریت بهتری داشته باشید.

ب. بازگشت سرمایه: پس از آنکه تحلیل هایی را راجع به بازار مرتبط خود انجام دهید می توانید به طور حدودی حدس بزنید که چه مدت طول خواهد کشید تا سرمایه اولیه شما بازگردد. این موضوع به مدیریت مالی شما کمک می کند تا تصمیم گیری های بهتری داشته باشید.

ج. جامعه هدف: یکی از مهم ترین اقدامات برای تحلیل بازار و داشتن طرح کلی، شناسایی جامعه هدف می باشد. زیرا با بررسی جامعه هدف می توان تصمیمات بهتری گرفت. با شناخت سلیقه ی مشتریان می توانید رضایت آنها را بهتر جذب کنید و کسب وکار موفق تری داشته باشید.

  1. ارتباط با مشتری

در هرشغلی، مهم است که چگونه با مشتری رفتار می کنیم و چگونه اعتماد او را جلب می کنیم. یکی از گام های مهم در تدوین بیزینس پلن جامع، بخش ارتباط با مشتری می باشد که شامل موارد کلیدی است. درادامه به این موارد می پردازیم:

الف. بازاریابی: در اولین قدم برای ارتباط با مشتری باید بازاریابی را انجام دهیم. بازاریابی درواقع به معنای معرفی برند یا محصول خود به مشتری می باشد. در مراحل بعدی بازاریابی می توانیم مشتری را ترغیب به خرید نماییم و سپس مشتریان را به مشتری دائمی تبدیل نماییم. بخش بزرگی از فروش به این مورد بازمی گردد. هرچه بازاریابی موفقی داشته باشیم، فروش بیشتری نیز خواهیم داشت.

مشاهده مطلب  روش های برندسازی رستوران

ب. ارائه خدمات: برای مشتریان مهم است که چه خدماتی را به آنها ارائه می دهیم و چگونه با آنها ارتباط برقرارمی کنیم. یکی از راه های ارائه خدمات به مشتریان، تاسیس باشگاه مشتریان می باشد. با استفاده از آن می توانیم با مشتریان خود در ارتباط باشیم و اعتماد انها را به خود جلب کنیم.

ج. تبلیغات: برای موفقیت یک رستوران نمی توان از تاثیر تبلیغات غافل شد. یکی از بهترین اقداماتی که در بیزینس پلن باید به آن توجه داشته باشیم موضوع تبلیغات است. تبلیغات در شکل های مختلفی قابل انجام است که رایج ترین آنها عبارتند از تبلیغات تلویزیونی، اجاره ی بیلبورد شهری، استفاده از افراد مشهور و …. یک نمونه از تبلیغاتی که مک دونالد اخیرا انجام داده است را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

بیزینس پلن رستوران

  1. عملکرد

هنگام تدوین بیزینس پلن رستوران خود باید بدانید که چه عملکرد هایی را خواهید داشت. در واقع طرح کلی از طریقه ی مدیریت باید داشته باشید. درادامه نکات مهم درزمینه عملکرد را بیان می کنیم:

الف. مدیریت کارکنان: دربیزینس پلن خود باید به این نکته بپردازید که مدیریت کارکنان خود را به چه نحوی انجام خواهید داد. هر بخش از رستوران را چه کسی به عهده خواهد داشت و هریک از کارکنان چه وظایفی خواهند داشت.

ب. شناسایی اهداف: اگر شما اهداف خود را بدانید و بدانید که رستوران را برای رسیدن به چه اهدافی راه اندازی می کنید، برای مدیریت عملکرد خود نیز برنامه های بهتری خواهید داشت. زیرا با شناسایی اهداف خود به صورت دقیق تر و متمرکزتر عمل خواهید کرد.

دانلود رایگان بیزینس پلن کافی شاپ

نمونه طرح کسب و کار کافی شاپ به عنوان یک دستورالعمل مشخص برای راه‌اندازی و مدیریت این کسب و کار عمل می‌کند. این طرح باید شامل اهداف کلی، نوع مشتریان هدف، منو و محصولات ارائه شده، روش‌های تبلیغات و بازاریابی، تجزیه و تحلیل رقبا، بودجه‌بندی و پیش‌بینی‌های مالی باشد. به طور خاص، طرح کسب و کار برای یک کافی شاپ باید بر روی تجربه منحصر به فرد مشتری، ارائه قهوه و نوشیدنی‌های باکیفیت و ایجاد فضای دلنشین و جذاب برای تشویق مشتریان به بازگشت تمرکز کند. همچنین، مهم است که این طرح استراتژی‌هایی برای شناسایی و جذب گروه‌های مختلف مشتریان، مانند دانشجویان، حرفه‌ای‌ها یا گردشگران را مد نظر قرار دهد. در نهایت، یک طرح کسب و کار موفق باید راه‌هایی برای تفاوت قائل شدن در بازار رقابتی و ایجاد یک برند قوی و قابل تشخیص را ارائه دهد.

برای دانلود قالب بیزینس پلن کافی شاپ، رستوران، فست فود اینجا کلیک کنید.

نتیجه گیری

بیزینس پلن به معنای طرح کلی یک کسب وکار می باشد. می توان گفت که بدون داشتن یک بیزینس پلن جامع نمی توان کسب وکار موفقی داشت، خصوصا اگر کار مورد نظر راه اندازی یک رستوران باشد. دراین مقاله به 5 گام اصلی مورد نیاز برای داشتن یک بیزینس پلن موفق پرداختیم و جزئیات آنها را بیان کردیم.

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا برای خرید نرم افزار رستوران و کافی شاپ از ما مشاوره بگیرید

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید